Solar Enerji

Dünyamızın enerji profili her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Petrol ve türevi rezervlerinin sınırlı olması ile birlikte sosyal ve çevresel etkenler, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin yükselişinde önemli bir rol oynamaktadır. Diğer taraftan Ülkemizin enerji ithalatındaki dışa bağımlılığı ve dünya genelindeki enerjiye olan talep artışı, yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımları hızlandırmaktadır. Enerji Sektöründeki yaşanan bu değişimler, sektörde çeşitli fırsatlar yarattığı gibi enerji sektöründeki yerleşik ve yeni şirketler için riskler de yaratmaktadır.

Güneş Enerjisi Teknolojisi, güneş ışığının elektriğe çevrilmesidir. Teknik adı Fotovoltaik’tir: Işığı temsil eden “Foto” ve elektriksel gerilimi temsil eden “Voltaik” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir terimdir. Kısaca FV ya da PV olarak adlandırılır ancak genel olarak, Güneş Enerjisi, Solar Enerji gibi isimler ile anılır.

Fotovoltaik (Güneş Enerjisi, Solar Enerji) Teknolojide enerji kaynağı olarak Güneş’ten gelen fotonlar görev alır. Fotonlar, Güneş’ten her gün Dünya’mıza gelen ışığı taşıyan, enerjisi olan parçacıklardır. Güneş Paneli olarak adlandırılan, içerisinde Güneş Enerji Hücresi isimli parçalar bulunan yüzeylere çarpan fotonlar elektriksel bir gerilim oluşmasına sebep olurlar. Böylece elektrik üretilmiş olur. Güneş hücreleri, elektronik devreleri oluşturan elemanların üretiminde de kullanılan, esasen toprakta bulunan silikondan üretilirler. Gezegende oksijenden sonra en çok bulunan element olan silikon(silisyum) bir yarı iletkendir. Fotovoltaik hücre üretimi esnasında p-tipi ve n-tipi silikon denen iki katman oluşturulur.

Fotovoltaik (FV) sistemlere dayalı olan güneş enerjisi temelli enerji üretiminin, ekonomik ve temiz enerji olması özelliği ile bugünün ve yarının enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynayacaktır. Fotovoltaik (FV) sistemlerin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Fotovoltaik (FV) sistemler, özellikle elektrik üretiminin ve tüketiminin aynı yerde olduğu durumlarda geleneksel kömür ve doğalgaz kaynaklarına göre daha iyi performans gösterebilmektedir.

Fotovoltaik (FV) sistemleri, ölçeklenebilir olma özelliği ile bir ev çatısına veya geniş alanlara şebeke ölçeğinde büyük bir santral olarak da kurulabilmektedir. Fotovoltaik (FV) sistemlerin bu özelliği ile üretilen elektriğin, ülkenin bir ucundan diğer ucuna taşıma zorunluluğu kalmadığı için pahalı altyapı yatırımlarına ve yüksek bakım maliyetlerini de ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca rüzgar ve hidro gibi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla, fotovoltaik (FV) sistemlerinde yıllık üretim verileri çok daha öngörülebilir durumdadır.

Fotovoltaik (FV) sistemlerinin doğal kaynaklar üzerinde herhangi bir bozucu etkisi olmadığı gibi doğada gürültü de oluşturmaz. Dolayısıyla fotovoltaik (FV) sistemler çevreye, insana ve geleceğe saygının bir ifadesidir.

Energy for you

Mauris vitae erat

Nullam gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursus a sit amet mauris.Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimen.

Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue.

icon-trees

204.000 ADET

Her 1MW gücünde güneş enerji sistemi sayesinde her yıl

KURTARILAN AĞAÇ MİKTARI

icon-solar

3.250 TON

Her 1MW gücünde güneş enerji sistemi sayesinde her yıl

ENGELLENEN SERA GAZI MİKTARI

Solar Enerjinin Faydaları

benefits1

Doğayı korumuş olursunuz

Elektriğinizi güneşten sağlayarak diğer kaynaklarla elde edilen enerjinin doğaya verdiği geri dönülmez zararları engellersiniz. Bu sosyal sorumluluğu üstlenmek size/şirketinize imaj açısından da önemli katkı sağlar.

benefits2

Bedava elektrik kullanırsınız

Artık elektrik için para ödemenize gerek kalmaz. Özgürce elektrik kullanabilirsiniz.

benefits3

Para kazanırsınız

Güneş enerjisi sistemleri ile kendi ürettiğiniz elektriği şebekeye satarak para kazanabilirsiniz. Üretilen elektriği kullanmadığınız zamanlarda işlem otomatik olarak gerçekleşir ve sisteminiz kendiliğinden size para kazandırır.

benefits4

Elektrik fiyat artışlarından etkilenmezsiniz

Elektrik fiyatları her geçen gün artıyor ve ne yazık ki böyle de devam edecek. Ama artık, fiyatlardaki artış sizi hiç etkilemeyecek.

benefits5

Bina enerji yönetim sistemi sahibi olursunuz

Üstelik güneş enerji sisteminizi Saha Enerji’den aldıysanız, artı olarak binanızın enerji üretim ve tüketimini takip edip yönetebileceğiniz bir bina enerji yönetim sistemi altyapısına da sahip olursunuz.