On-grid/Off-grid Bina Entegre Solar Enerji Sistemleri

Bina entegre solar enerji sistemleri genellikle binaların çatı kısmına veya yan cephesine monte edilmektedir. Kimi durumlarda binanın etrafındaki boş bir alan da güneş panellerinin yerleştirilmesi için kullanılabilir.

Şebeke ile bağlantılı sistemlerde gündüz binanın kurulu gücü direkt olarak güneş panellerinden temin edilir ve enerjinin fazlası şebekeye satılır. Havanın bozuk olduğu durumlarda paneller yükün ihtiyacını karşılayamadığında şebeke destek olmaktadır ve hava karardıktan sonra enerjinin tamamı şebekeden çekilmektedir. Sistem şebeke ile bağlantılı olduğundan dolayı güvendedir. Şebekede elektrik kesildiğinde, invertör enerjinin şebekeye verilmesini önlemek amacı ile kendisini kapatmaktadır. Bu durumdan dolayı, on-grid sistemlerde batarya kullanılmaz zira invertör kendisi kapattığı anda bataryadaki enerjiyi kullanmak imkansız hale gelmektedir. On-grid sistemlerde şebeke senkronizasyonu yapma özelliği bulunan, aynı şekilde toplam harmonik bozunumu %5’in altında tam sinüs dalga invertörler kullanılmaktadır. Ayrıca yukarıda anlaşılacağı üzere bu invertörler şebekede elektrik kesildiğinde kendisini kapatacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

Şebekeden bağımsız sistemlerde en önemli faktör, depolama sistemi olan batarya şarj grubudur. Batarya grubunun belirli periyotlarla değişmesi gerektiğinden ve pahalı bir ekipman olduğundan dolayı off-grid sistemler elektrik altyapısının yetersiz kaldığı veya düzensiz olduğu bölgelerde özellikle tercih edilirler. Firmamız, müşterilerimizin isteğine göre maliyeti düşürmek amacı ile belirli elektronik eşya kullanım planları yaparak müşterilerimizi yapılan plan hakkında bilgilendirmekte ve bu sayede sistem boyutlarını küçülterek maliyeti azaltmaktadır.

Peki güneş enerjisini nasıl kolaylaştırıyoruz?

Güneş enerjisi projenizin başından sonuna kadar her adımında sizinle beraberiz.