Lisanslı/Lisanssız Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projeleri

EPDK yenilenebilir enerji yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile AC çıkış gücü 1 MW’ a kadar olan GES projeleri lisanssız ve çıkış gücü 1 MW üstü olan projeler ise lisanslı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Devletimizin bu konudaki teşvik politikası ve güneş paneli fiyatlarının düşmesi ile beraber GES projelerinde amortisman süreleri gerilemiş ve bu sektörde yatırımlar hızla artmaya başlamıştır. Saha Enerji olarak, GES konusunda yatırım yapmak isteyen müşterilerimize anahtar teslim proje hizmeti vermektedir.

Projenin tasarımını iki adet kriter etkilemektedir:

  1. Kullanılacak alanın genişliği
  2. İstenilen Kurulu Güç

Müşteriler sundukları alanın tamamının kullanılmasını isteyebilirler. Bu durumda alana sığdırabilecek maksimum panel sayısı, santralin tasarım sürecine yön vermektedir.

İkinci seçenekte ise müşteri tarafından kurulu güç istenebilir ve bu doğrultuda sistem tasarımı gerçekleştirilebilir. Kurulu güç için gerekecek alan müşteri tarafından sağlanır veya anlaşma şartlarına göre şirketimiz tarafından temin edilir.

Bu kriterlerden biri üzerinden gidilerek sistemin tasarımı, ilgili ürünün tedariki ve santralin kurulumu gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra santral anahtar teslim devredilir ve santralde kurulan uzaktan izleme sistemi ile müşterimizin santralin çıkış gücü, şebekeye verdiği enerji miktarı ve dizi bilgilerini internet üzerinden kendisine açılan hesap ile takip etmesi sağlanır.

Herhangi bir arıza durumunda satış sonrası teknik destek ekibimiz en kısa zamanda müdahale etmektedir.